Vyhledávání
0905 800 343, 0905 716 338

Dovolenkové destinace

Zpět
Destinace

Oficiálny názov Filipín je Republika Filipín (Republic of the Philippines). Filipíny sú krajinou Juhovýchodnej Ázie. Nachádzajú sa v západnom Tichom Oceáne. Pobrežie Filipín je obmývané vodami Juhočínskeho Mora, Sulu Mora, Celebskeho Mora a Filipínskeho mora. Krajina susedí s Taiwanom, Vietnamom a Indonéziou. Filipínske ostrovy ležia na „ pacifickom kruhu ohňa“. Ten sa vyznačuje zvýšeným výskytom zemetrasení a vulkanickej činnosti. Vďaka svojej polohe sú Filipíny bohaté na prírodné katastrofy. Okrem spomínaných zemetrasení a výbuchov sopiek, v krajine sú časté tajfúny a následné povodne a zosuvy pôd.
Filipíny tvorí 7 107 ostrovov, z ktorých však iba 11 je obývaných.
Krajina je veľmi chudobná, a preto sa tu začali budovať letiská kvôli cestovnému ruchu. Ten má prispievať k zvyšovaniu životnej úrovne. Ľudia tu sú spätí s hudbou a milujú nočný život a zábavu.
Slnko vychádza približne o šiestej ráno, zapadá o šiestej večer. Na rozdiel od Slovenska sa tieto časy počas celého roka menia len minimálne. Prijateľná sila Slnka je približne hodinu po východe slnka a hodinu pred západom. Zvyšok dňa je pre ľudí so Strednej Európy veľmi silné
Podnebie je tu tropické, s častými zemetraseniami, záplavami a tajfúnmi. Tajfúny sa tu najčastejšie vyskytujú medzi májom a novembrom. Najhorúcejšie obdobie tu je od marca do mája.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Mena:
Na Filipínach sa platí filipínskym pesom. Jedno peso pozostáva zo 100 centavos. Za jedno euro dostanete dnes približne 57 pesos. Zmenárne sú všadeprítomné. Dostupnosť bankomatov je výborná. Na Filipínach je rozľahlá infraštruktúra slúžiaca posielaniu peňazí zo zahraničia, pretože cez 10 miliónov Filipíncov pracuje v zahraničí a takto podporujú svoje rodiny.

Doprava na Filipínach:
Železničná doprava je v prevádzke iba v Manile. V minulosti z Manily vybiehali dve vetvy: severná a južná. Spolu mali niekoľko sto kilometrov. Posledná časť južnej vetvy bola odstavená v roku 2008. Hromadnú dopravu zabezpečujú džípy na krátke vzdialenosti, autobusy na stredné a lietadlá na dlhé.

Jazyk:
Oficiálnym jazykom je filipino, ktorý bol vytvorený z tagalogu (jazyk používaný v Manile a na Luzone). Druhým oficiálnym jazykom je angličtina, ktorú však požívajú iba vzdelaní ľudia, aj to takmer výlučne v oficiálnych veciach. Obyvatelia väčších miest a mladý ľudia používa tzv. taglish, čo je mix angličtiny a tagalogu. Väčšina ľudí mimo veľkých miest angličtine vôbec nerozumie.

Víza:
Ak sa na Filipínach neplánujete zdržať dlhšie ako 21 dní, postačí vám na vycestovanie platný pas. Ak by však váš pobyt bol dlhší, budete potrebovať špeciálne povolenie, ktoré vystavuje The Philippine Bureau of Immigration and Deportation. Pri odlete sa platí poplatok 11 dolárov.Filipíny sú ústretové k cudzincom. Po prílete do krajiny vám budú udelené bezplatné víza platné po dobu 21 dní. Ak plánujete zotrvať dlhšie, tak by ste mali v niektorej pobočke „imigration office“ požiadať o predĺženie víz. Prvé predĺženie je platné ďalších 38 dní. Toto stojí niečo viac ako 50 euro. Potom je možné víza predĺžiť o ďalšie dva mesiace. Víza sa určite nestanú vašim problémom. Ak si nestihnete víza predĺžiť v stanovenom čase, nič sa nedeje. Zaplatíte pokutu, ktorá je však neveľká. Váš pas musí v čase vstupu na Filipíny byť platný minimálne ďalších 6 mesiacov. Odletová taxa je 700 P v Manile (12 euro), 550 P v Cebu, 500 P v Clarku.

Napätie:
Filipíny používajú systém 220V/ 60Hz. Zástrčka má 2 hroty (americká), nie je uzemnená. 60 Hz nespôsobuje veľké problémy spotrebičom používaným na Slovensku. Problémy majú akurát elektrické hodiny. Adaptéry na európsku zástrčku sú všeobecne dostupné.

Očkovanie:
Zdravotná starostlivosť je na európskej úrovni iba v hlavnom meste. Väčšina zdravotných zariadení žiada vopred zaplatenie za ošetrenie.
Odporúčané očkovanie Filipíny: žltačka A, B a brušný týfus ( pri pobyte dlhšom ako týždeň). Nikdy nepite vodu z vodovodu. Pri nej je vysoká pravdepodobnosť, že vám spôsobí nevoľnosť. Pite balenú vodu. Ďalšia možnosť je využiť miesta, kde čistia vodu z vodovodov. Proces väčšinou využíva reverznú osmózu je výsledný produkt je takmer 100% bezpečný. V týchto predajniach vám naplnia akýkoľvek kontajner na vodu. Cena: 20 P (30 c) za 25 litrov. Tieto obchody predávajú aj balenú vodu. Cestovateľská hnačka – Najčastejší problém, s ktorým sa cestovatelia, či turisti stretávajú. Spôsobujú ju baktérie, ktoré rýchlo reagujú na liečbu (antibiotiká). Symptómy: zvýšená teplota, kŕče, nevoľnosť, zvracanie a celkovo zlý pocit. Liečba: dostatočný príjem tekutín a antibiotiká (Norfloxacin, Ciprofloxacin, Azithromycin).

Telefonovanie:
V krajine sú tri hlavné spoločnosti, ktoré prevádzkujú GSM 900/1800 siete. Smart, Globe, Sun. Sim karty s predplateným kreditom sú v predaji na mnohých miestach. Štartovacia sim karta stoji od 30P (50 c) v závislosti o operátora.K dispozícii v nej máte základný kredit a voľné smsky. Hlavným spôsobom komunikácie sú práve textové správy. Filipíny sú označované za smskové centrum sveta. Denne je na Filipínach poslaných viac ako miliarda sms. Mobilný operátori dlhodobo poskytujú promo akcie ponúkajúce neobmedzené posielanie sms na 24 hodín. Cena 20 P (30 c). K dispozícii sú podobné promá na volanie približne v rovnakej cene. Cena minúty volanie je približne 6 – 8 P (10 c), cena smsky je 1P.
Dobíjanie kreditu je neuveriteľne jednoduché. Môžete si kúpiť predplatenú kartu v nominálnych hodnotách od 100 P, alebo využite tzv. Eload. V každom obchodnom dome, na každej ulici, reštaurácii ponúkajú tzv. LOAD. To znamená, že osobe ktorá je za to zodpovedná napíšete svoje číslo (alebo priamo zadáte do ich telefónu) a zaplatíte iba toľko o koľko chcete navýšiť svoj kredit. O niekoľko sekúnd by vám mala prísť potvrdzujúca správa. Dobiť si môžete už napríklad 20 P.

Oblečenie:
Slnko vychádza približne o šiestej ráno, zapadá o šiestej večer. Na rozdiel od Slovenska sa tieto časy počas celého roka menia len minimálne. Prijateľná sila Slnka je približne hodinu po východe slnka a hodinu pred západom. Zvyšok dňa je pre ľudí so Strednej Európy veľmi silné.
Preto odporúčame vhodný druh pokrývky hlavy, opaľovací krém a slnečné okuliare. Filipínske slnko môže byť zradné. Mnohokrát stačí niekoľko desiatok minút na priamom slnku, aby pokožka výrazne sčervenela.

Kuchyňa:
Tradičné filipínske jedlá sú spravidla sklamaním, ak človek očakáva druhú thajská kuchyňu. Z tohto dôvodu môže turista v menších mestách, či dedinách doslova trpieť. Hlavne pre vegetariánov sú Filipíny takmer nepriateľským územím. Až do chvíle keď objavia aké veľké množstvo ovocia táto krajina ponúka. Filipínam vládne Mango, ktoré je národným ovocím. Tento plod je považovaný za najsladšie ovocie na svete. Filipínci však mango radi jedia aj nezrelé, so soľou.

Podnebie:
Klíma je tropická morská, teda zvyčajne horúca a vlhká. Filipíny majú tri ročné obdobia. Studené obdobie, ktoré trvá zvyčajne od decembra do februára. Teplé obdobie, ktoré začína v marci a končí začiatkom Júna. Zvyšok roka je označovaný za daždivé obdobie. Intenzita dažďov sa mení v závislosti od ostrovov a ich expozícii k jednotlivým monzúnovým prúdom. Najchladnejším mesiacom je január. Najteplejším máj. Teplota sa pohybuje od cca 15C do 35C.
Filipíny sa nachádzajú v tajfúnovom opasku (Typhoon belt). Ročne je územie Filipín zasiahnuté priemerne deviatimi tajfúnmi.

Hotel / Destinace
Den příjezdu
S
Den odjezdu
S
Vybavení
Speciální nabídky
Strava
Země
Odjezd:
S
Návrat:
S
Délka pobytu
Ubytování

Doprava

Odlet z letiska

Mailinglist

Sem napiště Váš e-mail a my Vám budeme zasílat aktuální nabídky Last Minute.




S H
S H
Cestujúci
Typ letenky

Ak nenájdete letenku podľa Vašich predstáv, obráťte sa na nášho agenta.