Destinace Francúzsko je krajina veľká, rozmanitá a hlavne krásna – krajina, ktorá má svoj vlastný štýl. Pre väčšinu turistov zo Slovenska znamená Francúzsko len Paríž, hoci ten ani až tak francúzsky nieje. Paríž je jedna veľká kozmopolitná metropola s príznakom francúzskeho šarmu. Preto sa nečudujte, že tu stretnete aj mnoho černochov, arabov alebo Japoncov resp. Kórejčanov. Francúzsko sú však aj Alpy, Pyreneje, množstvo nádherných zámkov a samozrejme Azúrové pobrežie.Najväčšia časť územia Francúzska (metropolitné Francúzsko) sa nachádza v západnej Európe, kde hraničí na severovýchode s Belgickom (dĺžka hraníc 620 km) a Luxemburskom (73 km), na východe s Nemeckom (450 km) a Švajčiarskom (572 km), na juhovýchode s Talianskom (515 km) a na juhu so Španielskom (650 km), Andorrou (57 km) a Monakom (4,5 km). Francúzska republika sa skladá tiež z území v Severnej a Južnej Amerike (kde má Francúzska Guyana 580 km dlhú hranicu s Brazíliou a 520 km so Surinamom), v Indickom, a Tichom oceáne, Karibiku (ostrov Saint-Martin je rozdelený na francúzsku a holandskú časť hranicou o dĺžke 10,2 km) a v Antarktíde. (Suverenita deklarovaná v Antarktíde nebola uznaná väčšinou iných krajín – pozri Antarktický zmluvný systém).Pevninová časť Francúzska zaberá plochu 543 965 km². Na severe a západe je krajina rovinatá s miernym vlnením, na zvyšku územia prevažne pahorkatá a hornatá. Vo francúzskych Alpách sa nachádza najvyšší bod západnej Európy Mont Blanc (4 810 m). Ďalšie hornaté kraje zeme zahŕňajú Pyreneje, Francúzske stredohorie (Massif Central), Švajčiarska Jura, Vogézy, Armorický masív a Ardeny. Najväčšími francúzskymi riekami sú Loira, Rhôna (prameniaca vo Švajčiarsku), Garonne (v Španielsku), Seina a časť toku Rýna. Tieto sú rozdelené do úmorí Atlantického oceána a Stredozemného mora.
Okrem hlavného mesta Paríža (v ktorého okolí žije 12 miliónov ľudí) sú najväčšími mestami Marseille, Lille a Lyon.
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE
Mena:
Francúzskou menou je Euro (€) (= 100 centov) . Kreditné karty sú akceptované mnohými obchodmi. Niektorí obchodníci však akceptujú platby kartou iba pri sumách vyšších ako 80 resp. 100 FRF. V Paríži je aj dosť bankomatov (minimálna suma výberu 100 frankov).
Pri výmene peňazí si treba dávať pozor na poplatky (commission). Výmenné kurzy sú pevne určené, takže rozdiely sú len v poplatkoch – oplatí sa teda porovnať pár ponúk. Najvýhodnejšiu ponuku má zvyčajne Crédit Agricole.
Časové pásmo:
Letný čas (UTC+1) (UTC+2)
Jazyk:
Francúzština je nádherný jazyk... ak ho však neovládate, budete mať vo Francúzsku drobné ťažkosti z dorozumením sa. Človeku sa ani nechce veriť, že by tu takmer nikto nehovoril po anglicky alebo nemecky...Prinajmenšom by som povedal, že väčšina Francúzov len veľmi nerada rozpráva inak ako po francúzsky. Azda jedinou výnimkou je Paríž, pretože je už kozmopolitným veľkomestom (ale ani tam sú informácie v angličtine skôr výnimkou).
Podnebie:
Podnebie je v jednotlivých častiach Francúzska rôznorodé. Všeobecne sa dá povedať, že smerom od západu na východ prechádza z oceánskeho na kontinentálne. Rovnako platí, že kým na severe krajiny nemôžete žiadne extrémne horúčavy očakávať, na juhu – pri pobreží Stredozemného mora si horúčav užijete. Jednoducho Francúzsko ponúka pre každého niečo – počasie nevynímajúc.
Telefonovanie:
Väčšina verejných telefónnych automatov je kartových (publiphone à cartes). Telefónne karty (Télécard) v hodnotách 40 FRF (50 jednotiek) a 96 FRF (120 jednotiek) si môžete kúpiť na poštách, v trafikách a v niektorých bankách. Telefónne automaty vo vlakoch TGV, Thalys a Eurostar fungujú len s kreditnými kartami (VISA, EC/MC).
Medzinárodná predvoľba pre telefonovanie do Francúzska je 0033. Pri telefonátoch z Francúzska na Slovensko je to už klasicky 00421.
Vo Francúzsku neexistujú miestne predvoľby – vždy treba vytáčať celé 10-miestne číslo (aj keď prvé 2 čísla značia región). Výnimkou je len Paríž a okolie – tam treba vytáčať predvoľbu »1«.
O polovicu menej platíte, ak telefonujete počas slabej prevádzky (tarif réduit): pondelok až piatok od 19 h do 8h, v sobotu od 12 h do 8 h, v nedeľu a cez sviatky celý deň.
Tiesňové volania: ambulancia 15, polícia 17, požiarnici 18, medzinárodné tiesňové volanie 112, informácie 12
Kuchyňa:
Francúzsku kuchyňu možno označiť z jednej strany ako kuchyňu majstrov, dokonca umelcov- konzumentov, pri súčasnom plnom rešpektovaní zásad zdravého stravovania.Základnými potravinami francúzskej kuchyne sú teľacie, hovädzie, baranie a hydinové mäsá, ryby, zverina, zelenina, ovocie a mliečne výrobky. Príprava pokrmov podľa francúzskej kuchárskej školy má svoje charakteristické črty. Predovšetkým ako tuky sa pri príprave používajú hlavne maslo a olej. Francúzska kuchyňa vyniká svojráznym postupom prípravy polievok, omáčok a štiav. Základnou zložkou pri ich prípravy sú rôzne druhy vývarov / tzv. fondy/, ktoré sa získavajú pri varení, pečení a dusení mäsa, kostí, zeleniny a rozličných koreninových prísad
Očkovanie:
Pri ceste do Francúzska nie je potrebné očkovanie