Destinace India, oficiálny názov Indická republika, je druhá najľudnatejšia krajina na svete.
Zaberá takmer celý Indický subkontinent a jej pobrežná čiara má viac ako 7 000 kilometrov. Susedí s Pakistanom na západe, Čínou na severozápade aj severovýchode, Nepálom a Bhutánom na severovýchode, Bangladéšom a Mjanmarskom na východe a v Indickom oceáne ležiacimi Maldivami na juhozápade a Srí Lankou na juhu. India považuje aj Afganistan za štát, s ktorým hraničí.
S počtom obyvateľov vyše jednej miliardy je druhou najľudnatejšou krajinou na svete a rozlohou jej prislúcha siedme miesto. Je domovom niekoľkých starovekých civilizácií a centrom dôležitých historických obchodných ciest.
India je známa svojimi bohatými náboženskými tradíciami. Štyri z najrozšírenejších náboženstiev sveta – hinduizmus, budhizmus, džinizmus a sikhizmus – majú svoje korene v Indii.
Ako bývalá kolónia Britská India do roku 1947 sa India počas posledných dvadsiatich rokov výrazne rozvíjala, obzvlášť v ekonomickej a vojenskej sfére, v regionálnom aj globálnom meradle.
Indická republika leží v južnej Ázii medzi Indickým oceánom a Himalájami. Dve tretiny územia leží na poloostrove Predná India, kde se nachádza náhorná plošina Dakkhin zvažujúca sa k juhu smerom k pobrežiu. Na severu prechádza do nížiny s veľtokmi Ganga a Brahmaputra. Zo severu zasahuje do Indie časť Himalájí. Podnebie je tu teplé (tropické monzunové) s výdatnými letnými dažďami a suchou zimou. Na horách je podnebie chladné. Zastúpené sú tu rôzne druhy vegetácie včetne vysokohorských pustín, lúk, krovín, saván i stále zelených dažďových pralesov. V krajine se nachádza 57 národných parkov. India je stále pomerne chudobný rozvojový štát s cca 50% negramotnosťou. V doprave dominujú železnice, cestná sieť je pomerne nekvalitná a menej rozvinutá.
India ma bohaté a unikátne kultúrne dedičstvo a dokázala si zachovať svoje tradície počas histórie aj napriek preberaniu nových zvykov, tradícií a myšlienok zároveň od útočníkov aj imigrantov. Množstvo zvykov, jazykov a monumentov je dôkazom vzájomného miešania sa vplyvov počas storočí. Napríklad slávny Tádžmahal, alebo iné pamiatky sú príkladom islamom inšpirovanej architektúry, ktoré boli zdedené po Mugalskej dynastii. Sú výsledkom synkretickej tradície, ktorá kombinuje elementy zo všetkých častí krajiny. Indická spoločnosť je široko pluralitná, mnohojazyčná a mnohonárodnostná.
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE
Mena:
Menou v Indii je Indická rupia. Riziko predstavujú aj všetky finančné operácie, a tak ich radšej robte v bankách či oficiálnych zmenárňach. Pri výmene za "výhodný" kurz niekde v uličke prišli mnohí o všetky peniaze, skupinka Indov totiž zahrala fingovanú raziu polície a nenávratne zmizla.
Jazyk:
Hindčina, Angličtina
Víza:
Víza sú potrebné. K vstupu sa vyžaduje cestovný doklad s minimálne 6 mesačnou platnosťou. Platné víza je možné získať na Veľvyslanectve Indie v Bratislave.
Podnebie:
Leto (apríl – máj) - vlhké a veľmi horúce, teploty okolo 40-50°C, vhodné na cesty do Himalájí, Kašmíru a hôr južnej Indie.
Monzún (júl - september) - vytrvalé dažde
Jeseň (október - november) - krátke obdobie ne severe Indie
Zima (december – marec) – hlavná turistická sezóna, najvhodnejšie obdobie ne cestovanie do Indie okrem severnej časti.
Kuchyňa:
Tak ako prakticky všetko v Indii je aj potrava úzko spätá s náboženstvom. Keďže hinduisti mäso nejedia, prevládajú vegetariánske jedlá. Mäsité jedlá objavíte v moslimských oblastiach (kebaby, a rôzne guláše) a prímorské centrá (ryby a morské príšery). Indická kuchyňa je nesmierne bohatá, každá oblasť má svoje špecifiká, svoje zmesy korení a charakteristické receptúry. Prekvapením pre našinca je, že zeleninu v Indii väčšinou nejedia surovú. Skrátka uvaria či vypražia všetko čo sa len dá.Veľkou pochúťkou je šťava z cukrovej trstiny s mätou, no najčastejšie Indovia pijú sladký čaj s mliekom a zázvorom, či masala korením. Veľmi osviežujúcim nápojom je "lasí", čo je jogurt zmiešaný s mliekom a dochutený všakovakými príchuťami.
Očkovanie:
je vhodné konzultovať so svojím lekárom. Doporčujeme mať so sebou nevyhnutné lieky a zistiť si najbližší kontakt na zdravotnícke zariadenie. Obzvlášť v chudobnejších častiach krajiny. Vo veľkých mestách je dostupnosť liekov pomerne dobrá. Doporučujeme uzatvoriť zdravotné poistenie ešte pred cestou.
Bezpečnosť:
Kriminalita nášho typu v Indii prakticky neexistuje. O pár rupii však prídete skoro pri každom nákupe či odvoze rikšou pretože k cudzincom je v Indii skrátka iný prístup. No čím dlhšie v krajine ste tým viac viete odhadnúť či je ponúkaná cena adekvátna. Ak sa naučíte šikovne dojednávať, mnohí z miestnych to dokonca ocenia. Vo veľkých turistických centrách a mestách narazíte na podvodníkov a zlodejov takmer určite. Najhoršiu povesť má Agra - najmä okolie Tadž Mahalu.
V celej Indii si dávajte pozor na osobné veci, najmä na pas a peniaze. Skúsení treveleri ich nosia pod oblečením či zavesené v kapsičke na krku. Vreckári sú aktívni v tlačeniciach pri dopravných prostriedkoch - vtedy treba byť v strehu. Na hoteli si môžete väčšinou nechať batohy a ďalšie veci s tým, že izbu zamknete vlastným zámkom. Najlepšou ochranou pred krádežou je nenápadný, skôr chudobný imidž.
Ak nemáte batoh pod stálym dohľadom, tak ho čoskoro nemáte vôbec. No to nezriedka platí aj na Slovensku :) Násilné trestné činy v Indii príliš nehrozia.
India je krajina veľkých rozdielov. Z tohoto dôvodu existujú aj oblasti s nízkou životnou úrovňou, s veľkým počtom negramotných ľudí. Pri cestovaní je dobré poznať miestne pomery a informovať sa na bezpečnosť v danej oblasti. Pri mnohých procedúrach sa obrňte trpezlivosťou a na rôzne potvrdenia si vyhraďte rezervné zdroje.