Destinace Španielsko sa nachádza v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom polostrove. Španielsko susedí s Portugalskom a Francúzskom. K Španielsku patria aj Baleárske ostrovy (Mallorka, Ibiza a Formentora) ležiace v Stredozemnom mori a Kanárske ostrovy (Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura, Tenereffe) v Atlantickom oceáne. Španielsko je najbližšie k Africkému kontinentu, od ktorého ho delí len 13 kilometrov Gibraltárskeho prieplavu Centrálnu časť Španielska vypĺňa suchá náhorná plošina. Pobrežie polostrova je málo členité. Dĺžka je viac než 3000 kilometrov. Veľkú časť Španielska zaberá náhorná plošina vo výške cca 700 až 900 metrov nad morom. Španielsko patrí medzi najvyššie položené krajiny Európy. Najznámejšie pohoria sú od severu na juh: Kantaberské, Kastilské a Iberské, ďalej Sierra Morena, Andalúzske pohorie a Sierra Nevada. Z pohľadu dostupnosti je Španielsko oddelené od ostatnej Európy (vynímajúc Portugalsko) nielen morom, ale aj vysokým pohorím - Pyrenejami.
Kanárske ostrovy
Ležia mimo územia Európy, ale sú súčasťou Španielska. Od Afriky ich delí necelých 100 km. Kanárske ostrovy: Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote, Fuerteventura, Gomera a La Palma sú turisticky mimoriadne atraktívne. Po páde železnej opony sa stali vyhľadávanou dovolenkovou destináciou. Kanárske ostrovy sa nazývajú aj ostrovmi večnej jari. Nájdeme tu krásnu prírodu, nádherné pláže, vysoké hory, ale aj púšte a neobvyklé prírodné útvary.
Baleárske ostrovy
Patria Španielsku a ležia v Stredozemnom mori asi 200 km od Barcelony. Najväčším z Baleárskych ostrovov je Mallorka. Ďalšie ostrovy sú Ibiza, Formentera a Menorka. Turisticky najvyhľadávanejšie sú Mallorka a Ibiza.
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE
Mena:
Španielskou menou je EURO.
Stravovanie:
Ceny v reštauráciách sú dosť vysoké. Oveľa lepšie je preto stravovanie typu fast food, a stravovanie na tržniciach. Treba však dávať pozor na hygienu v obchodoch a tržniciach aj na vreckových zlodejov. V Španielsku je veľmi chutná strava. Jedna z najlepších potravín, ktorú teba skúsiť, je tapas, alebo zákusky, ktoré sú servírované v miestnych lokáloch v určitú hodinu. Veľa špecialít španielskej kuchyne je založených na morských jedlách, avšak miestne špeciality nájdete skôr vo vnútrozemí, ako na pobreží. V severnej baskitskej provincii je treska vizcaina alebo treska pil-pil, angulas, mláďatá úhorov z Aquinagi. V Galícii majú obzvlášť dobré slimáky a početné množstvo miestnych morských špecialít ako hake ŕ la Gallega. Katalánsko ponúka vynikajúce špeciality - morského raka Catalan, butifarra omáčku udusenú s fazuľou, a jarabicu s kelom. Pan amb tomaquet, chlieb s olivovým olejom a paradajkou je delikátnym doplnkom k miestnej šunke a syru.
Napätie:
V Španielsku je napätie 220 V, 50 Hz striedavý prúd, doporučujeme adaptér.
Telefonovanie:
Telefonovanie z hotela by vás stálo okolo EUR. Predvoľba do SR je 00421.
Bezpečnosť:
Španielsko patrí medzi krajiny, kde sa turista nemusí obávať o svoju bezpečnosť. Predovšetkým letoviská poskytujú pocit voľného pohybu. Španielske turistické centrá prinášajú vhodnú dovolenku pre aktívnych ľudí, ale aj pre tých, ktorí vyhľadávajú oázu pokoja.
Nákupy:
V Španielsku sú obchody otvorené prakticky celý deň. Počas horúceho leta je obvyklé, že počas siesty (t.j. v obedňajších hodinách) sú obchody zatvorené. O to dlhšie sú otvorené večer . Výmenu valút doporučujeme realizovať v bankách, v slušných hoteloch alebo v zmenárňach. Zmenárne, na rozdiel od bánk, často lákajú turistov na výmenu peňazí bez poplatkov. Kurz je spravidla upravený tak, že výsledná hotovosť zostáva prakticky rovnaká.
Doprava:
V Španielsku je viac ako 150-tisíc kilometrov ciest. Španielske diaľnice sú spoplatňované a platí sa pri výjazde z diaľnice. Poplatok sa vypočíta podľa vzdialenosti alebo niektoré sú určené pevnou sumou. Diaľničné poplatky sa uhrádzajú v hotovosti alebo platobnou kartou. Výšku diaľničných poplatkov možno informatívne pozrieť na webovej stránke www.dgt.es. V Španielsku všetky dôležité veľké mestá majú letisko a v Madride a Barcelone pristávajú linky z celého sveta. Cestná a železničná sieť sa stále zdokonaľuje. Pri ceste autom do Španielska španielske zákony vyžadujú, aby mal vodič vodičský preukaz, doklady od vozidla a potvrdenie o poistení zodpovednosti (zelenú kartu). Najvyššia povolená rýchlosť na španielskych diaľniciach je 120 km a nesmie sa jazdiť rýchlosťou nižšou ako 60 km, vtedy vozidlo musí opustiť diaľnicu. V obci je povolená rýchlosť 50 km. Pokuty za porušenie dopravných predpisov sú odstupňované podľa závažnosti porušenia predpisov. Cudzinci musia zaplatiť pokutu na mieste. Povolená hranica alkoholu je 0,5 mg na liter krvi alebo v dychu 0,25 miligramov.
Očkovanie:
V Španielsku nie je povinné žiadne očkovanie.
Podnebie:
Podnebie Španielska je v pobrežných oblastiach miernejšie, než v strednej Európe. Stred Španielska má podnebie takmer kontinentálne. Španielsko je krajinou protikladov. Severozápad patrí k najvlhkejším oblastiam so zrážkami až 1650 mm. Naopak na juhu Španielska sú oblasti, ktoré sa menia na púšť. Medzi ne patrí napríklad Almeria a Murcia.
Teplota
°C MÁJ JÚN JÚL AUG SEP OKT NOV
vzduch 0 0 0 0 0 0 0
voda 0 0 0 0 0 0 0
INFO V SKRATKE
Oficiálny názov: Španielske kráľovstvo
Poloha: Pyrenejský polostrov
Rozloha: 504 782 km2
Počet obyvateľov: 39 600 000
Hlavné mesto: Madrid
Úradný jazyk: španielčina
Mena: EUR
Rasové a národnostné zloženie: Španieli 72%, Katalánci 17%, Galícijčania 6%, Baskovia 2%, Rómovia 2%, iní 1%
Náboženstvo: rímskokatolícke 97%, iné 3%
Víza: nie sú potrebné
Časový posun: rovnako ako u nás, len na Kanárskych ostrovoch - 1 hodina