Vyhľadávanie
0905 800 343, 0905 716 338

Dovolenkové destinácie

Späť
Destinácia

Nádherný ostrov Haiti – historicky Hispaniola, ktorého väčšiu časť zaberá Dominikánska republika s krásnymi širokými a slnečnými plážami s bielym pieskom lemovanými bujnou vegetáciou najrozličnejších foriem a tvarov. Ostrov má veľmi príjemné podnebie a množstvo historických pamiatok z dôb Krištofa Kolumba. Dominikánska republika spolu s Haiti, Kubou, Jamajkou a Portorikom patrí do skupiny ostrovných štátov nazývaných Veľké Antily. Stredom krajiny sa tiahne pohorie Cordillera Central, s najvyšším vrchom celej karibskej oblasti Pico Duarte (3175 m n. m.). Smerom na sever a juh sa oddeľujú nížiny nižšie pohoria. Pobrežie na severe sa vyznačuje zlatou farbou piesku, južné pláže sú zase pokryté bielym pieskom. Vegetácia je veľmi rôznorodá. Návšteva Krajiny bude pre Vás obrovským zážitkom, nielen vďaka nádhernému priezračnému moru a rozmanitej prírody, ale vo vašej pamäti určite utkvie i množstvo historických pamiatok z dôb španielskej nadvlády.
Povrch je členitý, tvorený vysočinami, úrodnými údoliami a tropickými pralesmi. Centrálne Kordillery sú najvyššie pohorie ostrova, ktoré sa tiahnú od Haiti na juh, popri hlavnom meste Santo Domingo. Súčasťou je aj Pico Duarte, najvyšší vrch v Dominikánskej republike s nadmorskou výškou 3 175 m n. m. (počas zimných období býva jeho vrchol zasnežený). Súbežne s Centrálnymi Kordillermi prebieha ja pohorie „Septentrional Mountains“, ktoré rozdeľuje atlantické pobrežie od údolia Cibao, ktoré je významné ťažbou zlata. Najmenšie pohorie je pohorie Cordillera Oriental vo východnej časti republiky, okrem neho sa v Dominikánskej republike nachádzajú aj dve ďalšie pohoria Sierra de Bahoruco a Nieba Sierra na juhozápade. Tieto pohoria čiastočne obklopujú slané jazero Lake Enriquillo, ktoré je zároveň aj najnižším bodom v krajine (46 m pod hladinou mora). Juhovýchodná časť republiky je pokrytá nížinami, typickými výskytom kaktusov a riedkym zaľudnením. Vegetácia je veľmi rôznorodá. Tak ako na ostatných ostrovoch Karibiku sa tu nenachádzajú žiadne veľké divé zvieratá, jedovaté hady a pavúky.
Pôvodne bol ostrov Hispaniola osídlený Tainmi - priateľskými indiánmi. V roku 1492 sa na ostrove vylodil Krištof Kolumbus. Taini predpokladali, že ide o nadprirodzených ľudí a preto sa správali veľmi dôverčivo a priateľsky a poskytovali Španielom, všetko čo žiadali. Tí z ostrova spravili svoju kolóniu, pôvodné obyvateľstvo takmer vyhubili a postupne ho nahradili černošskými otrokmi. V roku 1697 pripadla západná časť ostrova Francúzsku a v roku 1795 aj východnú časť. V roku 1808 španielsky hovoriaci kreoli vyhnali Francúzov zo svojej časti ostrova, v roku 1821 sa Haiťanom v povstaní proti Španielom opäť podarilo ovládnuť územie Dominikánskej republiky, v roku 1844 však bola vyhlásená nezávislosť. V rokoch 1861 – 1865 bola krajina opäť pod španielskou nadvládou, po opätovnom získaní nezávislosti trpela krajina krízami z neustále sa meniacej politickej situácie a postupne sa dostávala pod moc USA. Dominikánska republika je nezávislá, demokratická republika s mocou rozdelenou medzi nezávislú výkonnú, legislatívnu a súdnu zložku. Legislatíva Dominikánskej republiky je založená na legislatíve Francúzska.
Dominikánska republika je primárne zameraná na poľnohospodárstvo, priemysel a veľká časť príjmov je závislá na turizme. Najrozšírenejšie poľnohospodárske plodiny sú cukrová trstina, káva, kakao, tabak, bavlna, ryža, banány, zemiaky, kukurica a mliečne produkty. V súčasnosti väčšina obyvateľov pracuje v službách(najmä turizmus) a poľnohospodárstve. Dominikánska republika vyváža najmä textil, zlato, striebro, nikel, cigary, tabak, kakao, cukor, čerstvé aj spracované ovocie a zeleninu, kvety a tropické rastliny. Hlavné dovážané tovary sú ropa, automobily a iné vozidlá, drevo, farmaceutické výrobky, potraviny. Po období ekonomického chaosu a stagnácie počas osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, kedy miera inflácie dosiahla 100% nastúpila Dominikánska republika éru zvyšovania ekonomického rastu.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Rozloha:
48 442 kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov:
cca 9,18 miliónov

Náboženstvo:
Vyše 90 % sa hlási k rímskokatolíckej a evanjelickej cirkvi a asi 2 % vyznávajú špiritizmus.

Jazyk:

Úradným jazykom je španielčina. V súčasnosti je vďaka rozvinutému turizmu rozšírená aj angličtina avšak len v turistických centrách a veľkých mestách. Miestny dialekt je založený na španielskych a afrických jazykoch a nazýva sa Dominikánska Španielčina.

Mena:
Dominikánske peso (RD$) je národnou menou krajiny, aj keď sa akceptuje aj americký dolár, hlavne v obchodoch pre turistov a hoteloch. Na začiatku sa hodnota pesa vyrovnala doláru, v roku 1993 bol dolár asi 14 peso, v roku 1998 už asi 16.00, v 2002 20, ale v roku 2003 už takmer 55 a 2004 37, v roku 2005 to bolo 29,90 peso za dolár. V súčasnosti (r. 2014) je kurz cca 43 peso za dolár. Jedno peso = 100 centavos. Papierové bankovky sa vydávajú v nominálnych hodnotách 5P, 10P, 20P, 50P, 100P, 500P, 1000P a 200P. Mince majú hodnoty 5P a 1P. V hoteloch a niektorých obchodoch je možné platiť v dolároch, aj keď to nie je legálna mena.

Podmienky vstupu:
Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas a vízum. Pre občanov SR cestujúcich do Dominikánskej republiky platí vízová povinnosť. Vydávajú sa turistické víza s platnosťou na 90 dní. Víza je možno získať na vyslanectve Prahe. Prihlasovacia povinnosť nie je špecifikovaná. Pre turistické účely je možné cestovať iba s platným cestovným pasom a po príchode si kúpiť na letisku tzv. "turistickú kartu" na 15 dní za 10 USD.

Podnebie:
Tropické so striedaním obdobia dažďov a sucha. Pri veľkých horúčavách zmierňuje klímu vietor vanúci od mora. Dažďové obdobia sú od mája do júna a od septembra do októbra. Priemerné teploty sú 23°C v ranných hodinách a 32°C okolo obeda.

Elektrina:

190V 60Hz

Doprava:
Krajina nemá kvalitné cesty (množstvo výmoľov). Domorodé obyvateľstvo jazdí často pod vplyvom alkoholu. Jazdí sa vpravo. Je tu aj množstvo automobilových požičovní, ktoré väčšinou žiadajú zálohu. Cestovateľ však musí mať medzinárodný vodičský preukaz. Kvalitná autobusová doprava s pohodlnými a klimatizovanými autobusmi je hlavne medzi veľkými mestami. Taxíky tu stoja na každom rohu. V krajine je rozvinutá aj letecká doprava, ale tá je dosť drahá (pravidelné vnútroštátne linky).

Kuchyňa:
Miestne reštaurácie poskytujú hlavne miestne jedlá, ktoré sú veľmi chutné a výživné. Medzi miestne špeciality patria Chicharrones (chrumkavo upečené bravčové), Chicharrones de pollo (na plátky nakrájané pečené kura), Cassava (pečená zelenina), Moro de habicuelas (ryža s fazuľou), Sopa criolla dominicana (zeleninová polievka s mäsom), Pastelon (zeleninový koláč). Jedlá pripravované z hovädzieho mäsa sú veľmi drahé, preto sa väčšinou nahrádza bravčovým a kozím mäsom. Paradajky a ovocie sú vždy čerstvé a chutia vynikajúco. Z nápojov, ktoré by mal cestovateľ ochutnať sú hlavne mieste pivo Presidente a rum Brugal a Bermudez. Káva je výborná avšak na naše pomery dosť silná. Domáce alkoholické nápoje sú podstatne lacnejšie ako dovážané značky.

Zdravie:
Úroveň zdravotníckej starostlivosti je vysoká, hlavne na súkromných klinikách. Návšteva v štátnych zariadeniach sa neodporúča. Nie sú predpísané žiadne očkovania. Cestovateľ by mal uzatvoriť pred cestou zdravotné poistenie.

Životný štýl:
Obyvatelia krajiny sú hrdí na svoje kultúrne dedičstvo. Hlavnou obživou pre obyvateľstvo sú služby. Ľudia majú pohostinnú mentalitu. Môžeme povedať, že väčšina ľudí vie viacero jazykov.

Ostatné:
V krajine je dosť vysoká úroveň kriminality, preto si treba dávať pozor na vzácne predmety, či už ste v aute, na pláži, verejných miestach.

Hotel / Destinácia
Deň príchodu
S
Deň odchodu
S
Vybavenie
Špeciálne ponuky
Strava
Krajina
Odchod:
S
Návrat:
S
Dlžka pobytu
Ubytovanie

Doprava

Odlet z letiska

Mailinglist

Sem napíšte Váš e-mail a my Vám budeme zasielať aktuálne ponuky Last Minute.




S H
S H
Cestujúci
Typ letenky

Ak nenájdete letenku podľa Vašich predstáv, obráťte sa na nášho agenta.