Vyhľadávanie
0905 800 343, 0905 716 338

Dovolenkové destinácie

Späť
Destinácia

Keď k brehom týchto ostrovov v roku 1456 dorazili Portugalci, boli Kapverdy (podľa ich slov) neobývané. Portugalci ostrovy postupne využili ako zásobovaciu stanicu na ceste ďalej na juh, neskôr tu začali pestovať cukrovú trstinu. Ostrovy tiež slúžili pre obchod s otrokmi. Kapverdy boli neobývané až do doby prvej portugalskej kolonizácie. Roku 1456 na ostrov Boa Vista doplával benátsky moreplavec v službách Portugalska Alvise Cadamosto. Väčšiu časť súostrovia odkryl a pomenoval Portugalec António Noli. Tento muž bol tiež prvým gubernátorom ostrovov. Prvé osídľovanie začalo 1461 s vybudovaním vojenskej základne na ostrove Santiago. V roku 1496 sa súostrovie oficiálne stalo súčasťou portugalskej koloniálnej ríše.
Kapverdy sú exotický malý svet kdesi v Atlantiku, medzi Európou a Južnou Afrikou. Je to raj nádherných dlhých pláží s prekrásnym bielym pieskom. Je tu veľa bizarných vulkanických útvarov, zelených údolí a horských terénov, ktoré sú ako stvorené pre trekingové túry. Sú tu tiež púšte a kroviny, jednoducho je to fascinujúce súostrovie, plné kontrastov.
Ostrov Boa Vista je väčší než ostrov Sal a hoci je čo do morfológie podobný Salu, v mnohých smeroch je značne odlišný. Na Boa Viste zažijete väčší pokoj, ako je tomu na ostrove Sal. Ľudia sú tu tiež odlišní – sú viac tradičnejší a hektickosť turistického centra, akým je Santa Maria na ostrove Sal, tu určite nepoznáte. Okrem iného sú tu i lacnejšie služby a niekedy až dosť výrazne.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Mena:
Na Kapverdských ostrovoch sa platí v escudos. Oficiálny kurz je síce 1 EUR = 109 CVE, vo všeobecnosti ale všetci zaokrúhľujú na 1 k 100, dokonca aj zmenárne v bankách. Niektoré turistické miesta prijímajú aj platby v eurách, výdavok je však v escudos.

Jazyk:
Oficiálnym jazykom je portugalčina, každodenným jazykom miestnych obyvateľov je ale kreolčina (kombinuje syntax afrických jazykov s portugalskou slovnou zásobou). Okrem toho sa človek dohovorí v angličtine a vďaka početným senegalským prisťahovalcom aj vo francúzštine. Pokiaľ máte záujem o komunikáciu s miestnymi, odporúčam portugalčinu a tvrdiť, že ste z Portugalska. Ľudia sú k vám prekvapivo oveľa milší, i keď by človek povedal, že kolonializmus v nich zanechal zášť.

Víza:
Pri vstupe na Kapverdské ostrovy sú potrebné víza, tie vám však vydajú na počkanie a za poplatok 25 eur na letisku. Pokiaľ sa vám ale nechce čakať o jednej v noci v dlhom rade dovolenkárov, môžete si víza vybaviť na Kapverdskej ambasáde vo Viedni (http://www.embassy-capeverde.at/) za 45 eur.

Telefonovanie:
Na Kapverdách vám nebude fungovať váš mobilný telefón! Nie je tu pokrytie. Pokiaľ sa budete potrebovať spojiť s civilizáciou, je to samozrejme možné . Môžete využiť telefón na recepcii. Táto služba je dosť drahá. Doporučujeme kúpiť si skôr predplatenú kartu do automatu.

Časový posun:
Na Kapverdských ostrovoch je posun 3 hodiny.

Očkovanie:
Pre vstup na ostrovy nie je potrebné špeciálne očkovanie. Pokiaľ budete v priebehu pobytu potrebovať lekársku pomoc, pripravte sa na ta, že bude potrebná platba v hotovosti. Po návrate do SR vám vaša cestovná poisťovňa náklady uhradí ak máte uzatvorené poistenie do zahraničia.
Ordinačné hodiny sú väčšinou od 9:00 do 21:00.

Kuchyňa:
Z miestnej kuchyne treba jednoznačne ochutnať národné jedlo cachupu (stojí do 3 eur) – zmes kukurice, fazule a rôzneho mäsa a vajíčka – ktorá síce zasýti, po čase však máte pocit, že jete pukance. Medzi rybie špeciality patrí peixe-serra (piliar) na všetky spôsoby.

Podnebie:
Podnebie na Kapverdských ostrovoch:
Podnebie je vďaka polohe celoročné veľmi priaznivé. Teploty sa tu pohybujú v rozmedzí 20 - 30ºC. Obdobie s najvyššími teplotami je medzi mesiacmi august – október. Teplota vody kolíše medzi 22 – 27 stupňami Celzia. Počet slnečných dní je až 350 dní v roku. Vietor, slnko a nekonečné piesočné pláže charakterizujú východné, púštne ostrovy Sal, Boa Vista a Maio, so zreteľným africkým vplyvom. Subtropická vegetácia, vysoké hory, pokojné údolia, malé zátoky s lávovými pieskami a skalnaté útesy definujú vzhľad západných vulkanických ostrovov Santiago, Fogo, Brava, Sao Nicoalu, Sao Vincente a Santo Antao.

Hotel / Destinácia
Deň príchodu
S
Deň odchodu
S
Vybavenie
Špeciálne ponuky
Strava
Krajina
Odchod:
S
Návrat:
S
Dlžka pobytu
Ubytovanie

Doprava

Odlet z letiska

Mailinglist

Sem napíšte Váš e-mail a my Vám budeme zasielať aktuálne ponuky Last Minute.




S H
S H
Cestujúci
Typ letenky

Ak nenájdete letenku podľa Vašich predstáv, obráťte sa na nášho agenta.