Search
0905 800 343, 0905 716 338

Holidays destinations

Back
Destination

Izrael leží v západnej časti Ázie na pobreží Stredozemného mora. Jeho stredom prechádza vápencová náhorná plošina, ktorá sa na východe zvažuje k Mŕtvemu moru. Je krajinou, kde nájdete veľmi veľa biblických miest a pamiatok. Tento štát je strediskom viacerých vierovyznaní: židovské, moslimské, kresťanské, bahaia. Každého návštevníka iste upúta staré mesto Jeruzalem, kde sa pri Múre nárekov môžete zastaviť aj Vy, i keď nie ste židovského vierovyznania. Pre mnohých návštevníkov tejto krajiny je posvätným miestom Bazilika narodenia Krista v Betleheme. Svoju históriu a čaro nepochybne majú aj krásna príroda a moria, ktoré na tomto pomerne malom území nájdete.
Izrael je pre turistov relatívne bezpečná krajina, výnimkou sú obdobia zvýšených nepokojov medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Ani vtedy však turisti nie sú predmetom útokov, keďže turistický ruch je jedným zo základných príjmov krajiny. O aktuálnej situácii v krajine je vhodné informovať sa ešte pred samotnou jej návštevou. Bezpečnostné kontroly na medzinárodnom letisku Ben Gurion sú zdĺhavé a veľmi prísne. Preto je vhodné dostaviť sa na letisko už niekoľko hodín pred samotným odletom.
Takmer všetko obyvateľstvo tvoria Izraelčania. Z celkového počtu obyvateľov je asi desatina Židov z bývalého Sovietskeho Zväzu. Podľa náboženstva židia predstavujú 80 %, moslimovia 15 %, kresťania 2 % a ostatné náboženstvá len 3 % obyvateľstva.
V hlavnom meste Jeruzalem žije desatina obyvateľstva krajiny.
Z politického hľadiska je Izrael parlamentná republika. Zo zemepisného hľadiska je Izrael tvorený z veľkej časti púšťou Negev, ďalej stepmi a nížinami.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Mena:
izraelský šekel (ILS) = 100 agorotov
NIS - nový izraelský šekel
1 šekel sa člení na 100 agorotov

Jazyk:
Úradným jazykom je ivrit, čiže novohebejčina a arabský jazyk. Dohovoriť sa dá jednoducho po anglicky.

Telefonovanie:
Telefónna predvoľba do Izraela je 00972

Podnebie:
Na juhu krajiny, pri Červenom mori je príjemné a teplé počasie počas celého roka. V severnejších častiach sa môže v zime objaviť aj sneh. V horských oblastiach sú mesiace november – marec dosť daždivé a chladné. V lete nočné teploty oproti dňu prudko klesajú a rozdiel môže byť aj 20 – 25 stupňov.
Izrael leží v subtropickom pásme. Má suché a horúce počasie počas letných mesiacov, zimu iba s miernymi zrážkami. Priemerná teplota v januári je 9 st. C a v júli až 24 st. Celzia.

Doklady a víza
:
vyžaduje sa cestovný pas platný aspoň 6 mesiacov po návrate z krajiny. Bezvízový styk je možný po dobu 90 dní. Izraelské úrady vzhľadom na častejší výskyt príchodu Slovákov do Izraela za účelom zamestnania podstatne sprísnili vstupné kontroly na hraniciach a imigrační úradníci majú plné právo rozhodnúť o tom, kto vstúpi do krajiny. Preto je pri vstupe do krajiny potrebné preukázať sa zakúpenou spiatočnou letenkou a dostatkom finančných prostriedkov (cca 70-80 USD na deň/1 os.) ako aj rezerváciou ubytovania alebo pozvaním konkrétnej osoby. Pri príchode sa vyplňujú registračné karty. Pasová kontrola je veľmi prísna. Pokiaľ sa v krajine zdržujete len ako turista, nie je vyžadovaná prihlasovacia povinnosť.

Očkovanie
:
Pred vstupom sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie alebo potvrdenie o zdravotnom stave. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná na vysokej odbornej a technickej úrovni. Prvá pomoc je poskytovaná bezplatne, za ostatné ošetrenia sa však platí. Poplatky sú vysoké a môžu dosiahnuť aj 1000 USD za deň pobytu v nemocnici. Z toho dôvodu je potrebné mať pred cestou do Izraela uzatvorené zdravotné poistenie.

Kuchyňa:
Pravda je taká, že nemožno hovoriť o kuchyni izraelskej. Ale židovskej. Pretože obyvatelia Izraela, ktorí krajinu založili, doň zavítali z najrôznejších kútov sveta. A odtiaľ si sebou do ,,kufrov“ zabalili aj svoje tradičné židovské jedlá.
Ich kuchyňa sa zakladala z grilovaného mäsa, ryžových pokrmov, plnených zelenín aj obľúbeného chliebu pita či šalátov, ktoré Izraelčania jedia ráno, poobede aj večer. Práve arabskému svetu vďačí izraelská kuchyňa za falafel – malé vyprážané fašírky z cíceru, ktoré sa podávajú v pite a so šalátom i za humus – nátierku z cíceru. Falafel, ktorý patrí medzi obľúbené jedlá aj v Libanone či Sýrii, sa často označuje aj ako národné jedlo Izraela.
Zo severoafrickej kuchyne sa v Izraeli ujali najmä kuskus – pšeničný pokrm a šakšuka – jedlo z dusenej papriky a paradajky, poliate vajcom. Izraelskú kuchyňu ovplyvňujú aj židovské náboženské predpisy kašrutu, ktoré sa vzťahujú na potraviny a ich prípravu. Napríklad mliečne a mäsové výrobky nemožno jesť spolu. A medzi zakázané patrí aj bravčové mäso či morské plody.

Hotel / Destination
Arrival
S
Departure
S
Equipment
Special offers
Diet
Country
Departure:
S
Return:
S
Length of stay
Accommodation

Transport

Odlet z letiska

Mailinglist

Write here your e-mail for getting Last Minute newsletters




S H
S H
Cestujúci
Typ letenky

Ak nenájdete letenku podľa Vašich predstáv, obráťte sa na nášho agenta.