Destination Maďarsko je vnútrozemská krajina rozprestierajúca sa na nížinách v Panónskej panve s pohoriami na slovenských hraniciach s najvyšším vrchom Kékes 1 014 m v pohorí Matra. Má rozlohu 93 030 km². Až 68 % povrchu krajiny tvoria nížiny, pričom 30 % sa nachádza vo výške 200 – 400 m n. m.[1]
Maďarsko je svojou najväčšou riekou Dunajom rozdelené na dve časti, časť západne od Dunaja sa nazýva Zadunajsko (Dunántúl). V tejto oblasti sa nachádzajú i východné výbežky Álp a Maďarské stredohorie s pohoriami Mecsek, Bakonský les, Vertešské vrchy, Gerecse, Pilišské vrchy a Buda. Oblasť na východ od Tisy sa označuje Tiszántúl. Oblasť medzi týmito riekami sa nazýva mediriečie Tisy a Dunaja (Duna–Tisza köze). Veľkú časť územia tvorí Veľká dunajská kotlina (Alföld). Na severozápade sa nachádza Malá dunajská kotlina (Kisalföld) a Severné stredohorie s južnými výbežkami Karpát, ktoré tvorí vrchovina Börzsöny, Cserhát, Matra, Bukové vrchy (Bükk), Tokajské a Zemplínske vrchy, ktoré zasahujú aj na územie Slovenska.
Na severovýchode krajiny sa nachádza suchá step, tzv. pusta.Najvýznamnejšou riekou v Maďarsku je Dunaj (Duna), ktorý preteká krajinou v dĺžke 420 km.[3] Ďalšie rieky sú Tisa (Tisza) a Dráva. Hlavne v okolí Tisy je vybudovaných veľa zavlažovacích zariadení. V Zadunajsku leží Balaton. Najväčšie termálne jazero na svete je Hévízske jazero v Kúpeľoch Hévíz. Druhé najväčšie jazero v Panónskej panve je Jazero na Tise (Tisza-tó, predtým nazývané Kiskörei víztároló), ktoré je možno aj najväčšie umelo založené jazero v Európe.
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE
Mena:
Maďarský forint je mena Maďarska. Jeho kód je HUF, v Maďarsku sa obvykle používa skratka Ft. Jeden forint sa skladá zo sto fillérov. Keďže je reálna hodnota fillérov je veľmi nízka, (najnižšia používaná minca je 5 forintov), neexistujú žiadne fillérové mince.
Maďarská kuchyňa:
Je individuálna, svojrázna, nie je ovplyvnená kuchyňou iných národov. Pre maďarskú kuchyňu sú typické jedlá z bravčového mäsa s použitím rozličných korenín . Najznámejšia je mletá paprika. Vo väčšom množstve sa používa masť, slanina, smotana, cesnak, cibuľa, kyslá kapusta, paprika. Najčastejšie pokrmy – lečo, guláš, perkelt, plnená paprika.Prílohy – cestoviny, tarhoňa, halušky.
Napätie:
Na celom území je elektrická sieť 220V, 50 Hz.
Telefonovanie:
Predvoľba pre Maďarsko: +36
Predvoľba pre Budapešť: 1
Predvoľba pre medzimesto pri vnútroštátnom volaní: 06
Úradný jazyk:
Maďarčina, veľa ľudí hovorí nemecky alebo anglicky.
Očkovanie:
Pri ceste do Maďarska nie je potrebné očkovanie.
Podnebie:
Maďarsko má kontinentálne podnebie s teplými a suchými letami s občasnými silnými zrážkami a studené zimy s dostatkom snehu. Priemerná ročná teplota je približne 9,7 °C. Najvyššie letné teploty dosahujú 42 °C, najnižšie zimné mrazy dosahujú −29 °C. Priemerná teplota v lete je od 27 °C do 35 °C a v zime od 0 °C do −15 °C. Ročný úhrn zrážok dosahuje 600 mm a klesá generálne zo západu na východ.