Miejsce przeznaczenia Maroko sa nachádza na severozápadnom pobreží Afriky. Obmýva ho Atlantický oceán a Stredozemné more. Susednými krajinami sú Alžírsko a Západná Sahara. Od Európy delí Maroko len Gibraltársky prieplav, široký 14 km. Krajina má nádherný podmorský svet v dĺžke 3 446 km. Povrch Maroka je vytáraný pohorím Atlas, nížinami a plošinami. Pobrežie je len málo členité. V krajine Islamu sa nekradne a človek sa tu cíti bezpečne. Maročania sú pokorní, zdvorilí.
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE
Mena:
Marockou menou je Marocký dirham (DH) a drobnou jednotou sú santími. Marocký dirham nie je voľne zameniteľná mena. Môžete vycestovať s akoukoľvek voľne zameniteľnou menou a tú je možné vymeniť za DH. Valuty môžeme zmeniť v bankách, hoteloch. Dovoz a vývoz dirhamu je zakázaný.
Fotografovanie:
V Maroku je zakázané fotografovať a filmovať štátne, policajné a vojenské objekty. Pri pamiatkach je vyberaný poplatok. Pri fotografovaní ľudí je potrebný ich súhlas i vzhľadom na náboženské zvyky sa nesmú fotografovať v mešitách.
Stravovanie:
Miestne reštaurácie sú často kombinované s čajovňami "Salon de Thé" a pod. Pozor na stravu, predávanú priamo na ulici! Uvedomte si, že na slnku sa suší iste niekoľko hodín a je potencionálnym zdrojom vážneho ochorenia. Marocká kuchyňa predstavuje vždy veľa korenia, zeleninu a nové spôsoby prípravy jedál. Berberské dedinské jedlá tvoria väčšinou jedlá pripravované z pšenice, jačmeňa, krupice, prípadne obyčajnej chlebovej placky. K týmto jedlám sa pridáva dusené, alebo pečené mäso, väčšinou z baraniny, ale na požiadanie Vám pripravia aj hovädzinu. Predkrmom v marockej kuchyni býva harira, to je polievka, ktorá je zahustená ryžou, prípadne to môže byť briouats, čo sú plnené taštičky z lístkového cesta. Hlavným jedlom, s ktorým sa v Maroku stretnete v rôznych podobách je tajine, (tažin). Tajine sa skladá z rôznych druhov zeleniny, ktorá sa dusí spoločne s kuracím, prípadne jahňacím mäsom celé hodiny v špeciálnej hlinenej nádobe. Kuskus je národným jedlom, tzv. piatočným. Pripravuje sa nad parou z pšeničnej krupice. Podáva sa väčšinou s kurčaťom, jahňacinou alebo teľacinou a k tomu samozrejme sa pridá zelenina, podľa ročnej doby. Čo sa týka zeleniny a ovocia, kúpite tu takmer všetko a za lacný peniaz. Napr. 1 kg pomarančov Vás vyjde okolo 0,30 EUR! Ak nie ste na mäso, tak potom tých pár dní, čo strávite v tejto krajine kľudne prežijete aj na zelenine a ovocí! V reštauráciách stojí obed pre dve osoby cca 100 DH.
Napätie:
V Maroku je napätie 220 V/50 Hz, (110 V).
Telefonovanie:
Volanie na Slovensko: 001/421/číslo mesta/číslo účastníckej stanice. Telefónna predvoľba do Maroka je 00212. V Maroku sú na telefonovanie k dispozícii telefónne automaty na poštách, prípadne železničných staniciach a pri kaviarňach. Lepšie sa oplatí telefonovať na kartu, ktorá sa dá kúpiť na pošte, resp. v novinových stánkoch.
Nákupy:
Obchody sú spravidla otvorené od rána do večera počas pracovných dní. banky sú otvorené tiež počas pracovných dní. V Maroku sa oplatí kúpiť najmä: olivový olej, fosílie, ale tie si môžete aj vlastnoručne a zadarmo nazbierať, V Maroku je veľmi dobre rozvinutý hrnčiarsky priemysel. Typickými výrobkami sú ručne maľované misky na kuskus a harinu. Maročania sú známi aj ako rezbári. Svoje výrobky vyrezávajú z vonného cédrového, či ebenového dreva. Zaujímavé sú aj výrobky kovotepcov, ktorí svoje výrobky tvoria z medi a mosadze. Sú to rôzne lampy, podnosy, svietniky, popolníky. Pravé berberské šperky sú naozaj veľmi žiadané, ale nie sú vôbec lacné..., ich nákup Vám odporúčam v južnej časti Maroka. Medzinárodne známe sú však kožené výrobky. Pri každom nákupe však zjednávajte, zjednávajte!!!, Najlepšie sa kožený tovar nakupuje v Marrakeši a vo Fese. Pokiaľ Vám to peňaženka dovolí, určite si z cesty po Maroku doneste babouches - ručne tkaný berberský koberec.
Očkovanie a zdravotná starostlivosť:
Ošetrenie nie je problém, ale môže byť veľmi drahé. Platí sa na mieste, v hotovosti. Pri ošetrení je potrebné vypýtať si originál potvrdenia o ošetrení na preplatenie nákladov, nakoľko ho nevydávajú automaticky. Povinné očkovanie nie je žiadne. Riziko hnačkových ochorení je v celej krajine, treba preto venovať pozornosť hygiene pri zaobchádzaní s potravinami a pitnou vodou. Nedoporučujeme piť nebalené nápoje. Pozor treba venovať aj na túlavých psov.
Bezpečnosť:
Turistické centrá pri pobreží sú pomerne bezpečné. V niektorých oblastiach je vhodné zachovávať zvýšenú opatrnosť. Týka sa to hlavne vnútrozemia a chudobnejších mestských štvrtí.
Upozornenia a varovania:
Pozor na priekupníkov s drogami! V Maroku sú všetky drogy vrátane marihuany zakázané a ich prechovávanie a užívanie je prísne trestané. To že Vám priamo na ulici drogy ponúknu, je normálne, ale vo väčšine prípadov sú to spolupracovníci polície, ktorí Vás môžu rýchlo dostať do väzenia!
Podnebie:
Maroko má subtropické podnebie prevažne stredozemného charakteru. To znamená, že letá sú horúce a zimy mierne. Pri cestách do vnútrozemia je treba dávať pozor na veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Týka sa to hlavne púštnych oblastí
Teplota °C
MÁJ JÚN JÚL AUG SEP OKT NOV
vzduch 24 26 26 27 27 26 24
voda 18 19 20 21 22 22 21
INFO V SKRATKE:
Oficiálny názov: Marocké kráľovstvo
Poloha: Severná Afrika
Rozloha: 458 730 km2
Počet obyvateľov: 27 900 000
Hlavné mesto: Rabat
Úradný jazyk: arabčina
Mena: Marocký dirham (1DH = cca 3,70 Sk)
Rasové a národnostné zloženie: Arabi 70%, Berberi 30%
Náboženstvo: islam 99%, kresťanstvo 1%
Víza: nie sú potrebné pri pobyte max 3 mesiace
Časový posun: v zimných mesiacoch – 1 hodina, v letných mesiacoch – 2 hodiny