Destinácia Prekrásne pláže, čistá voda a korálové útesy to je Keňa. Keňa leží v západnej častí východnej Afriky v blízkosti rovníka pri pobreží Indického oceána, ktoré lemujú koralové plytčiny. Od brehov sa do vnútrozemia v šírke 150 km tiahne pobrežná nížina. Väčšinu krajiny tvoria plošiny (Východoafrická plošina) s výškami nad 1000 m. Keňa dostala názov podľa najvyššieho vrchu krajiny Keňa (5199 m n. m.), čo v preklade znamená vrch lesku. Poľnohospodárske produkty tvoria 2/3 exportu (káva, čaj, ovocie, sisal). Značný príjem pre krajinu pochádza z cestovného ruchu (národné parky, prírodné rezervácie). Väčšina hotelov sa nachádza pri krásnych snehobielych piesočnatých plážach (pláž Watamu, Shanzu a Nyali), ktoré pred vysokými vlnami chránia koralové útesy. Voda je veľmi čistá až priezračná. Pre pobrežie Kene je charakteristický silný príliv a odliv, ktoré sa striedajú približne po 6 hodinách.
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE
Mena:
Oficiálnou menou v Keni je Kenský šiling = 100 Centov. Menová skratka je KSh, KES. V obehu sú bankovky nominálnych hodnôt 1000, 500, 100, 50 a 20 KSh ako aj mince v hodnotách 10, 5 a 1 KSk a 50, 10 a 5 Centov. Peniaze je možné vymeniť vo všetkých väčších bankách. Pozor na pouličných čiernych priekupníkov! Každá výmena peňazí musí byť uvedená na devízovom formulári, devízové priestupky sú trestané.
Víza:
Na cestu do Kene potrebuje každý slovenský občan vízum. Na jeho vybavenie potrebujete platný pas, ktorému vyprší platnosť nie menej ako 3 mesiace po termíne návratu. Vízum je potrebné vybaviť minimálne 14 dní pred odletom. Víza môžete získať i priamo na letisku v mieste príletu za poplatok 70 USD.
Fotografovanie:
Do Kene si so sebou zoberte dostatočné množstvo fotografického i filmového materiálu, v Keni je podstatne drahší ako v Európe. Odporúčame používať slnečné filtre a slnečné clony. Na fotografovanie zvierat odporúčame teleobjektívy, k zvieratám vo voľnej prírode sa priblížite maximálne na vzdialenosť 3-5 metrov. Pri prílete do Mombasy je na colnici potrebné nahlásiť videokameru. Je zakázané fotografovať a filmovať vojsko, vojenské objekty, políciu, letisko, mosty, prístavy a vládnych predstaviteľov.
Kuchyňa:
Medzi domácu kuchyňu v Keni patria domáce bravčové, lamie, kuracie a hovädzie mäso je mimoriadne chutné. Podľa ročného obdobia sú okrem toho v ponuke aj pstruhy, homáre, ostriež nílsky a iné vodné živočíchy. Steak z byvola vám naservírujú marinovaný v domácom likéri s lesným ovocím. Hlavnými potravinami pre väčšinu nemajetných Keňanov sú kukurica, kukuričná múka a fazuľa. Obľúbeným nápojom je čaj (varený z mliekom a cukrom). V celej krajine dostanete kúpiť domáce pivo (Tusker und White Cap) a vo fľašiach plnenú sódu. Ďalšími alkoholickými špecialitami sú Kenya Cane (pálenska z cukrovej trstiny) a Kenya Gold (kávový likér). Tradičné pivo Uki sa varí s medom.
Napätie:
Napätie v sieti je 220 V. Zásuvka v izbách zodpovedá anglickej norme a vyžaduje sa adaptér.
Nákupy:
Obchody sú spravidla otvorené od rána do večera počas pracovných dní. Banky sú otvorené tiež počas pracovných dní. Na ulici Bishara Street v Nairobi a v Mombase si môžete kúpiť tradičné oblečenie Khanga, Kitenge a Kikoi. Ďalej dostanete kúpiť pekné suveníry z dreva, šperky z perál a iné ručné práce. Predaj suvenírov z koží divých zvierat je zakázaný.
Bezpečnosť:
Vnútorná politická a bezpečnostná situácia v Keni sa zhoršuje. Okrem pokračujúceho nárastu bežnej kriminality v hlavnom meste, na hlavných komunikáciách aj priamo v turisticky atraktívnych oblastiach sa stále viac množia lúpežné prepady, veľakrát s použitím strelných zbraní. Vo väčších mestách pôsobia nebezpečné detské gangy, tzv. "street children". Po zatmení sa vôbec neodporúča vychádzať.
Doprava:
Väčšina ciest, vrátane hlavného ťahu z Mombasy do Nairoby, je naďalej v dezolátnom stave. Verejné dopravné prostriedky - autobusy matatu – sú technicky zanedbané a ich použie sa nedoporučuje. Vhodné je neustále sledovať situáciu okolo seba. Pri jazde autom je bezpodmienečné, uzamknuté všetky dvere a stiahnuté okná.
Očkovanie a zdravotná starostlivosť:
Pre cestu do Kene, nie sú predpísané povinné očkovania. Výnimkou sú isté odporúčania (malária profylaxia, žltá zimnica a mnohé iné), ktoré si v každom prípade pri plánovaní cesty do Kene a pre Vašu istotu overte s väčším predstihom na krajských hygienických staniciach, alebo u ošetrujúceho lekára, kde Vám poskytnú všetky potrebné odborné informácie. Vyvarujte sa prosím väčšej konzumácie ľadových nápojov, môžu spôsobovať žalúdočné a črevné ťažkosti.
Podnebie:
Keňa je krajinou, do ktorej môžete chodiť na dovolenku v priebehu celého roka. Pobrežie Kene sa nachádza v tropickom pásme. Obdobie od novembra do marca je považované za najvyššiu sezónu so stálym pekným počasím. Najteplejším a najsuchším obdobím sú mesiace december, január a február. Období apríl až jún je považované za obdobie dažďov, dochádza k častejším dažďovým zrážkam, väčšinou v ranných alebo v popoludňajších hodinách. Výdatné dažde rýchle vystrieda príjemné slniečko. Počas tohoto obdobia je však Keňa krásnou zelenou kvitnúcou krajinou. Obdobie dažďov je veľmi vhodné na Safari.Teplota vody v mori nikdy neklesne pod 25°C.
Teplota °C
MÁJ JÚN JÚL AUG SEP OKT NOV
vzduch 29 29 28 28 29 30 31
voda 28 27 25 25 27 27 27
INFO V SKRATKE
Oficiálny názov: Kenská republika
Poloha: Východná Afrika
Rozloha: 581 787 km2
Počet obyvateľov: 29 500 000
Hlavné mesto: Nairobi
Úradný jazyk: swahilčina, angličtina
Mena: keňský šiling
Rasové a národnostné zloženie: Kikujovia 21 %, Luhjovia 14 %, Luovia 13 %, Kambovia 11 %, Kalendžinovia 11%, Masajovia 2 %, iné africké 28%
Náboženstvo: protestantské 27%, rímskokatolícke 26%, kmeňové náboženstvá 19%, africké kresťanské 18%, islam 6%, iné 4%
Víza: sú potrebné
Časový posun: +1 hodina v letných mesiacoch, +2 hodiny v zimných mesiacoch